• Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • À Nous la Liberté

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • La Chienne

    ★★★★

  • Limite

    ★★★★½

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★★½

  • Le Million

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★★½

  • Morocco

    ★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Earth

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★★

  • Rain

    ★★★½

  • A Throw of Dice

    ★★★½

  • Blackmail

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Storm Over Asia

    ★★★★

  • The Docks of New York

    ★★★★½

  • The Wind

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • Spies

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • The Jazz Singer

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • The Kid Brother

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★

  • Nothing But Time

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Eagle

    ★★★

  • The Big Parade

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Strike

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Greed

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★½

  • The Great White Silence

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★½

  • La Roue

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Foolish Wives

    ★★★★

  • Orphans of the Storm

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Within Our Gates

    ★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★