• Help Me... I'm Possessed

    Help Me... I'm Possessed

    ★★½

    Not horrifyingly dull but still a low key regional flick that has some good bits and a lot of lousy bits. It still feels good to watch a cheap exploitation flick after so many higher budget films. An interesting start to AGFA’s triple feature BD and made all the more fun in drive in mode with trailers and snipes.

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★★★★½

    Not my hunky boys!!!

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★★

    The last Pixar film I truly loved and it’s still fantastic. I’m so seen by the bit where Sadness is just touching all the memories as she walks through the maze turning them all blue. I feel like all my core memories are also blue. This movie gets me.

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

    To stand before the face of genius once is a miracle but twice is something rare and truly beautiful. A film to match End of Evangelion. Nay, to potentially beat End. Evangelion 4 is such a complex monster of a film that feels as daunting as it’s 156 minute runtime. The beginning is a beautiful return to the land story of finding humanity and the will to move on. The end is another hyper metaphysical journey through grief and loneliness…

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★½

    Rewatched to finally sit with 3.0+1.0. I liked this even more than last time. Such tragedy.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★½

    I really wasn’t sure how I would respond to this. A ton of negative reviews have flown by my LB feed and it honestly made me hesitant when this was a highly anticipated film for me. 

    I’ll have to read all those negative reviews but after experiencing it myself I absolutely loved it. Aside from a couple shots and a bonkers ending it isn’t the giallo effort I expected from Wright but still a stunningly beautiful and fun horror picture…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★½

    Highly effective and frankly impressive horror film that dives into religious fanaticism with mental illness overtones. It’s a great movie that moves with urgency and a short runtime. It all builds to a memorable finale and a final shot that shakes to the core. It’s not surprising per se it’s just so damn impactful. Great performances and some chilling moments that blur the line between allegory and supernatural ongoings. One of the best horror of the year and worth the delays.

  • Pig

    Pig

    ★★★★★

    God damn do I love this movie.

  • Zola

    Zola

    ★★★½

    Not as wild and outrageous as I thought it would be but it’s still got flashes of sheer brilliance. I liked this film but it didn’t totally take me but when I say flashes of brilliance I mean that there’s certain shots and sequences that are five star material. It has this bombast to it that floored me but connective tissues that kept me at a distance. 

    Definitely a film worth checking out and the filmmaking potential and moments of genius make the director go into my to watch list.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    Been stewing on this since I watched it yesterday. It’s a fantastic film. It’s smart and funny and really captures the moments of our lives that bind us to others. The ups and downs, the adventures and the lulls. Every character is fleshed out in some way that makes them all realer than real. Even when they are over the top like Bradley Cooper’s Jon Peters there’s a believability. The two lead performances from newcomers Alana Haim and Cooper Hoffman…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

    MacBeth may be the greatest of Shakespeare’s plays. Between this film and Throne of Blood it is the play of which I enjoy the most of my experience. Even my review has begun to form a cadence of Shakespearean rhythm for this film by a lone Coen has moved me so. It’s cinematography is bleak and black and beautiful. The shapes of which mold and sit firmly upon my mind. Shapes that shall sit for quite a time to come.…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    Methodical and deliberate, The Green Knight shows and never tells its tale of bravery and mysticism in medieval England. A gorgeous meditation on fate and free will, the film delivers all the goods even if it drags a bit once Gawain meets the Lord and Lady. The ten minute silent piece at the end of the film is emotional and powerful and helps absolutely earn its ending. A terrific film for those of patience and a sense of awe and wonder.