Chris has logged 51 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fellini: I'm a Born Liar

Fellini: I'm a Born Liar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Un jour Pina a demandé...

Un jour Pina a demandé...

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
South

South

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I-94

I-94

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Natsume's Book of Friends: Ephemeral Bond

Natsume's Book of Friends: Ephemeral Bond

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lupin the Third: Napoleon's Dictionary

Lupin the Third: Napoleon's Dictionary

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Direct to Video: Straight to Video Horror of the 90s

Direct to Video: Straight to Video Horror of the 90s

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: Operation: Return the Treasure

Lupin the Third: Operation: Return the Treasure

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: Blood Seal of the Eternal Mermaid

Lupin the Third: Blood Seal of the Eternal Mermaid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Island Of Blood

Island Of Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Synapses

Synapses

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deadly Manor

Deadly Manor

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Darkest Soul

Darkest Soul

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scary Tales

Scary Tales

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry