Chris has logged 248 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Something Weird

Something Weird

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Hot Night at the Go-Go Lounge!

A Hot Night at the Go-Go Lounge!

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonshine Mountain

Moonshine Mountain

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hide And Go Shriek

Hide And Go Shriek

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slaughterhouse Rock

Slaughterhouse Rock

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C.H.U.D. II: Bud the Chud

C.H.U.D. II: Bud the Chud

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Darling

Darling

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
Read the review Edit this entry  
03
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry