Sort by

Gerge has logged 223 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Store In The World

The Greatest Store In The World

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
555

555

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shivering Truth: Chaos Beknownst

The Shivering Truth: Chaos Beknownst

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nobody Waved Goodbye

Nobody Waved Goodbye

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Delightful Water Universe

Delightful Water Universe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bellflower

Bellflower

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry