• Black Widow

    ★★★½

  • Loki

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • WandaVision

    ★½

  • News of the World

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • 10 giorni con Babbo Natale

  • The Life Ahead

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★½

  • Enola Holmes

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Justice League Dark: Apokolips War

    ★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Extraction

    ★★★½

  • The Last Thing He Wanted

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • The New Pope

    ★★★★★

  • The Goddess of Fortune

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Volare

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Batman: Hush

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • The Specials

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★★

  • Papicha

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★½

  • The Dirt

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Serial (Bad) Weddings 2

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★

  • Escape Room

    ★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

  • Vice

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★½

  • Creed II

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • The Tobacconist

  • Venom

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • White Boy Rick

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • On My Skin

    ★★★★

  • Operation Finale

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★½