GIRTHLORD has written 10 reviews for films during 2019.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    The Safdie brothers have created a new genre of music for their films. It's called 'Anxiety asshole clenched synth rock'

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    If Moonrise Kingdon had Hitler in it.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Damn. I need my asshole looked at after this, it was clenched the whole time.

    Insanely brilliant pace with a career defining performance from Sandler.

  • A Bronx Tale

    A Bronx Tale

    ★★★★½

    "You’re only allowed three great women in your lifetime. They come along like the great fighters, every ten years. Rocky Marciano. Sugar Ray Robinson. Joe Louis. Sometimes you get ’em all at once."

    One of my all time favourite quotes. Incredible movie!

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    The scene when they were driving away and Nai Nai was in the rear window really fucked me. Beautiful film.

  • mid90s

    mid90s

    ★★★

    It's like the film 'Kids' but with under developed characters and less plot. The 90s aesthetic and music was beautiful though!

    It gave me 'This Is England' vibes with the main character being taken under the wing of some irresponsible piss heads and noncey teenage girls lol

    It also reminded me of the doc 'Minding The Gap' which is an incredible look into the skating world. Basically this film reminded me of other things that are superior.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    5 things I've learned from Marriage Story.

    1. I want to get married and write a cute list about my wife.
    2. If I get married I NEVER want to get a divorce.
    3. When it comes to lawyers, you get what you pay for.
    4. Don't let your wife cut your hair because you'll end up looking like Shaggy.
    5. If your child doesn't know your bleeding to death on the floor maybe it's not worth fighting for the little sociopath.

  • Cats

    Cats

    ½

    I choked to death on a furball while watching this. I'm writing this review from hell!

    My 11 year old sister said it was like one long snap chat filter.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Blew my tiny little mind. 10/10 masterpiece.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    LOVED Joker! It gave me King Of Comedy/Taxi Driver/Network vibes, which are three of my all time favourites. It could have done without the cheap midget jokes and noncey song selection though! Phoenix was incredible! 9/10.