• Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    - In this house, everyone can hear everything.
    - Yes, even your thoughts.

    This terrifying notion about the royal family made the Princess of Wales circle her thoughts while spending Christmas at Sandringham Estate. The family is 'enjoying' the holiday season, maintaining all the rules and regulations of the royalty, while Diana, being Diana, tries to break out of this cage of gold in her own way.

    In order to rebel, she comes late for meals everytime, or shuffles the…

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★½

    Starting December with the gay Christmas rom-com that brought in a gush of warm feelings to me last year, and also made me watch some amazing works of Kristen Stewart.

    Dan Levy is a gem we need to protect at all costs and I'm in love with KStew. Period.

  • La Jetée

    La Jetée

    ★★★★★

    Chris Marker, in his avant garde piece of art, La Jetée, creates an illusion of temporal paradox by using still images, calling it a photo-novel instead of live-action.

    The storyline revolves around a man who is fixated on an image from his past, using his memories, travels through time in a post-apocalyptic world and finds out the reason of his fixation. It is a story of mankind's existential crisis, which also makes us question the reality we perceive.

    Breaking down…

  • The Coward

    The Coward

    ★★★★

    Where words fail, silence speaks.

    Kapurush deals with meaningful gazes throughout the entire story, and that is the beauty of this film. Even though it was not so widely accepted by the audience, it is one of Ray's favourites and deals with a straightforward story in a complex yet subtle manner.

    Scenes to remember :

    When Amitabha sees Mrs. Gupta in the tea estate bungalow, we see Amitabha getting startled and she, holding her calm, welcomed the guest. These particular…

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    Rewatched this masterpiece after four years, and realised how perspectives can change with time.

    Last time when I watched this in 2017, I was little older than Elio, and had my reservations against certain portrayals. Now, I'm little younger than Oliver, and realise that life takes us by surprise and love works in mysterious ways.

    Blessed be the mystery of love.

    Call Me By Your Name is about this slow blossoming of love, but more about the sexual awakening of…

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★½

    Okay, let's make an agreement :

    A. Wes Anderson is one of the best filmmakers alive today.
    B. The yellow colour palette of warmth worked very well with the theme of this film.
    C. We need more half-naked Adrian Brody please.

    Can we agree to this?

    P.S. Loved loved the small details put in gently, like Ray BGM, the life-on-rails shot, the final scene of getting rid of the baggages and a few more.

    Ah, cinema, you beauty!

  • Matthias & Maxime

    Matthias & Maxime

    ★★★★½

    Some say love is a burning thing,
    That it makes a fiery ring,
    Oh but I know love as a fading thing,
    Just as fickle as a feather in a stream.
    See, honey, I saw love,
    You see it came to me.
    It puts its face up to my face so I could see.
    Yeah then I saw love disfigure me,
    Into something I am not recognizing...

    A montage of imperfect moments of love, that heals us, breaks us and…

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★½

    A small town in USA. Everyone knows everyone here. Suddenly their peaceful lives are stirred by teenage girls getting missing consecutively, and even murder of one. An atmosphere of fear settles into the air, while detective Mare Sheehan keep investigating the serial kidnapping.

    Now there are quite a few stories, where the plot is similar to this, but where does Mare of Easttown stand out? It stands out in the unveiling of the layers of apparently innocent people, and their…

  • Sherni

    Sherni

    ★★★★½

    In Amit Masurkar's recent film on the politics in forest department and beyond, we see how wildlife preservation is a joke to the nation. The real life multidimensional story of a female forest ranger and a female tiger aligns together to create the notion of Sherni (Tigress). Both of them were fighting their own lonely battles against this world of man (pun intended) and both of them lost in the end. But hope still remains, somewhere deep down, as their…

  • News of the World

    News of the World

    ★★★★

    A two hours journey of Tom Hanks and a cute kid is a bliss no matter what the premises are. But irrespective of him, News of the World creates some beautiful moments to cherish even after the film. Loved how the wild west is captured in the camera and the essence of the era of turmoil between the native Americans and the whites.

    Definitely worthy as an oscar contender.

  • The Story of Diana

    The Story of Diana

    ★★★★

    Born to amuse, to inspire, to delight. Here one day, gone one night...Like a rainbow, fading in the twinkling of an eye, gone too soon.

    This docu-series of one season, two parts, called, Story of Diana talks about the truth of her life - how she wanted to become a princess from the very beginning, how she became one day and fell in love with Prince Charles, how she handled the press and became a superstar, how she managed this…

  • Kodachrome

    Kodachrome

    ★★★★

    Beautiful cinematography ✓
    Good BGM with rock music ✓
    Excellent acting performance ✓

    Script could have been better, specially when it's made on the true story of how Kodachrome ended, and also the real fact of Ed Harris suffering from liver cancer. But overall, nice watch.

    Also, Harris, Jason and Elizabeth is the holy trinity of fine indie roadtrip drama we didn't know we deserved.