• Rabbit of Seville

  • Harvey

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★

  • Late Spring

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Long-Haired Hare

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Macbeth

  • La Terra Trema

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • Introspection

    ★★★½

  • Great Expectations

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • The Stranger

  • Hair-Raising Hare

  • A Night in Casablanca

  • Spellbound

    ★★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★★

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • The Pride of the Yankees

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • The Big Store

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Go West

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • At the Circus

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★

  • Stagecoach

  • Room Service

  • The Lady Vanishes

  • Holiday

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Day at the Races

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Captain Blood

    ★★★

  • A Night at the Opera

  • The Thin Man

    ★★★★

  • Twentieth Century

  • L'Atalante

    ★★★★

  • It Happened One Night

  • Duck Soup

  • Horse Feathers

  • Vampyr

    ★★★★