gideonl has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
State and Main

State and Main

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Accident

Accident

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Törless

Young Törless

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Playful Atom

Playful Atom

1961
×
Edit this entry  
07
Desenho Abstrato

Desenho Abstrato

1957
×
Edit this entry  
07
The Kingdom of Flowers

The Kingdom of Flowers

1910
×
Edit this entry  
07
Lumière et ombre

Lumière et ombre

1928
×
Edit this entry  
06
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Castle

The Castle

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trust

Trust

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
My Little Loves

My Little Loves

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Global Groove

Global Groove

1973
×
Read the review Edit this entry  
17
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
16
Angela

Angela

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry