Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
Seriously, Sincerely

Seriously, Sincerely

2021
×
Edit this entry  
03
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
Edit this entry  
05
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Empire

Empire

1965
×
Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
State and Main

State and Main

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Accident

Accident

1967
×
★★★
Edit this entry