GiamoBalell has logged 46 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Stecchino

Johnny Stecchino

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Johnny Stecchino

Johnny Stecchino

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ex Drummer

Ex Drummer

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Angst

Angst

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry