Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Edit this entry  
07
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★
Edit this entry  
02
Giant

Giant

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Death and Return of Superman

The Death and Return of Superman

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Wrestling Isn't Wrestling

Wrestling Isn't Wrestling

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Toto the Hero

Toto the Hero

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Remember Mama

I Remember Mama

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Guide

Guide

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★½
Edit this entry  
02
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★
Edit this entry  
28
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sahara

Sahara

1943
×
★★★½
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
My Spy

My Spy

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
30
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★
Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry