• The Batman

  • The Harder They Fall

    ★★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★★

  • Cinderella

    ½

  • Dune

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Cruella

  • Bad Trip

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Tom & Jerry

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • We Can Be Heroes

    ½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Crumbs

    ½

  • Another Round

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Misbehaviour

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Zola

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Scissors

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Joker

    ★★½

  • First Cow

    ★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Kiss of the Rabbit God

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • L'Observateur

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Glass

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Happy Birthday Hannah

    ½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Destroyer

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Mute

    ★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Mario

    ★★★

  • Assassination Nation

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★