• 2 Friends

    2 Friends

    ★★★★

    Underrated (by everyone I follow on here)

  • Throw Down

    Throw Down

    ★★★½

    We all know that one guy who tries to fight everyone he meets

  • Zapruder Film of Kennedy Assassination
  • Deep Cover

    Deep Cover

    ★★★★★

    “Have you ever seen a crack baby? Newborn crack baby... six hours old... screaming its heart out... because it's going through withdrawal? Over the course of the next year it doesn't Iearn to crawl, or walk, or talk on time... because it's got deformities. Physical deformities, mental deformities. It's got brain damage, lowered IQ, dyslexia—God only knows what else. Maybe it goes to school, but it can't learn. And it's violent, so it gets in trouble with the law. It's…

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★★

    If my piano lessons were this hot I’d probably have stuck with it for longer than a few months.

    This was the first 4K UHD disc I watched on my new 4K HDR capable projector. Absolutely breathtaking. Blu-rays now look like VHS tapes to me. I am ruined.

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Second viewing, this time in a packed house on a Saturday night, and if that isn’t a five star experience I don’t know what is. 

    Such a goddamned crowdpleaser that had the  audience in the palm of its hand, laughing in all the right places, applauding in others, and people literally *screaming* at the brutality and kills. A euphoric experience that enhanced a movie I already deeply loved the first go-round. 

    I’ve seen people gripe about this not being scary…

  • Matinee

    Matinee

    ★★★★★

    “It takes a lot more to scare people these days. Too much competition.” 

    Horror films as an escape from and a reflection of the true terrors of everyday life, living under the specter of nuclear holocaust. The real bad influence is the world around us, not on the screens in front of us.

    This is my CINEMA PARADISO. A celebration of and argument for the sheer necessity of the communal moviegoing experience. And it’s hilarious to boot!

  • Poison Ivy

    Poison Ivy

    ★★★★

    Ah, boobs - nature’s airbags. 

    This was a bit much for ten in the morning but it was on the Criterion Channel so that about cancels it out. Katt Shea really is a wildly underrated filmmaker.

    Right up there with STARSHIP TROOPERS and JARHEAD as a hilarious example of a movie to spawn a DTV franchise that (presumably) in no way resembles the artistic vision of the original

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    “What world are you living in? I don’t need friends, I need fans.” 

    The soft focus blurry look that dominates this movie is just awful and inexcusable. Did all movies from 2011 look like this? That can’t be. 

    I’ve seen some go as far as to say that hideous aesthetic is itself another layer of commentary, a dig on how ugly modern (to 2011) remakes are, but I don’t buy it.

    It would be a hell of a choice to…

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★★

    “Hollywood is full of criminals whose careers are flourishing.” 

    There are no bad SCREAM movies. There aren’t even mediocre ones! I can’t rank them. They’re all great in their own way and are products of their respective eras. Also this one has Parker Posey which renders it a cut above. 

    Wes Craven’s magic trick this go-round is making a (Miramax!) film about Harvey Weinstein and the predatory nature of the industry nearly 20 years before society caught up, and burning it all down. It plays like an apology for the knockoffs and parodies SCREAM inspired and the culture surrounding it that Weinstein helped exploit.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★

    “The battle for the soul is fought in the forum of art.”

    Not sure if this is “better” than the original but I certainly enjoy it just as much. A horror movie about past traumas coming home to roost?! Wes was always ahead of his time, every horror movie is less subtly about this nowadays. 

    The opening scene is just as iconic as its predecessor’s and there are two others that are easily among the best in the whole franchise…

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    “Cotton killed my mother.” - Sidney Prescott, and several children on the Trail of Tears