Jake.G has logged 55 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner!

A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner!

2011
×
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Edit this entry  
24
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
Edit this entry  
17
Shoot

Shoot

1971
×
★½
Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Birdy

Birdy

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
Edit this entry  
10
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
09
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★½
Edit this entry  
09
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Schwechater

Schwechater

1958
×
★★
Edit this entry  
03
Being There

Being There

1979
×
Edit this entry