Jake.G has logged 42 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
Edit this entry  
29
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry