Gabby has logged 55 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Next Goal Wins

Next Goal Wins

×
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Canterville Ghost

The Canterville Ghost

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry