Gabby has logged 218 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
3rd World Hero

3rd World Hero

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 33

The 33

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Faster

Faster

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry