Gasteleo has logged 47 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
½
Edit this entry  
22
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★
Edit this entry  
21
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★½
Edit this entry  
15
One False Move

One False Move

1992
×
★★½
Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
When Father Was Away on Business

When Father Was Away on Business

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★
Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chocolat

Chocolat

1988
×
½
Edit this entry  
08
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★½
Edit this entry  
06
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★
Edit this entry  
05
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
Edit this entry  
05
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
04
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★
Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry