GarbageGav has logged 61 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Two in the Wave

Two in the Wave

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chaplin Today: Monsieur Verdoux

Chaplin Today: Monsieur Verdoux

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Professor

The Professor

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chaplin Today: Limelight

Chaplin Today: Limelight

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Glue

The Glue

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alfred Raymond, Agnes May, & Wilfred Sydney

Alfred Raymond, Agnes May, & Wilfred Sydney

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little

Little

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cannonball Run II

Cannonball Run II

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Read the review Edit this entry  
15
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beach Boys: Making Pet Sounds

The Beach Boys: Making Pet Sounds

2017
×
★½
Read the review Edit this entry