Gabriel has logged 106 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lifeforce

Lifeforce

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Paradise Road

On Paradise Road

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Protejam essa laje

Protejam essa laje

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uma Carta Alienígena

Uma Carta Alienígena

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
4444444444

4444444444

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ali

Ali

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Edit this entry  
26
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Æon Flux

Æon Flux

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spacy

Spacy

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
Box

Box

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grim

Grim

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Demon

The Demon

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Journal des réalisateurs

Journal des réalisateurs

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Glass

Glass

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Light

Light

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Down Friday Street

Down Friday Street

1966
×
★★★
Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
14
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★★
Edit this entry  
14
Esses Dias de Claridade

Esses Dias de Claridade

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry