• Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Return to Reason

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • La Roue

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Opus II

    ★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★½

  • Lichtspiel: Opus I

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Within Our Gates

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • The Immigrant

    ★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½

  • Les Vampires

    ★★★★½

  • The Birth of a Nation

    ½

  • Cabiria

    ★★★★

  • Grandpa's Glasses

    ★★★★

  • The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

    ★★★★

  • The Birth, the Life and the Death of Christ

    ★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★★

  • The Mermaid

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • The Magician

    ★★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★★

  • The Cabbage-Patch Fairy

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★★

  • The Barbershop

    ★★★★★

  • Two Fencers

    ★★★★★

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★★★★

  • L'homme machine

    ★★★★★

  • Human Figure in Motion

    ★★★★★

  • Buffalo Running

    ★★★★

  • Athlete Swinging a Pick

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★★

  • The Human Condition

    ★★★★★

  • The easter cars

    ½