• The Addams Family

    ★★

  • Primal

    ★★★★

  • Extracts

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★★

  • Never Look at the Sun

    ★★★

  • Homage to Airway

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Hebe

    ★★½

  • Garden City Beautiful

    ★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★

  • Blood Machines

    ★★★★

  • Sertânia

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Stories from the Chestnut Woods

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • The Platform

    ★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Babenco: Tell Me When I Die

    ★★★½

  • Martin Eden

    ★★★★

  • Wasp Network

    ★★

  • Ema

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★

  • Joker

    ★★★★

  • La Llorona

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★½

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

    ★★★½

  • Islands of Heat

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Chameleon

    ★★★★★

  • It Feels So Good

    ★★★★

  • The Travelers

    ★★★★

  • Bonde

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★½

  • Vitalina Varela

    ★★★★½

  • Swinguerra

    ★★★★½

  • Nimic

    ★★★

  • The Fever

    ★★★★

  • Flesh

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★

  • A Month of Single Frames

    ★★★½

  • The Lion King

    ½

  • The White Storm 2: Drug Lords

    ★★★★

  • Entre nós e o Mundo

    ★★★★

  • Anima

    ★★★

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Ariadne

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Pacarrete

    ★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • I Bleed

    ★★★★★

  • Playmobil: The Movie

  • Sem Asas

    ★★★★★

  • Bobo da Corte

    ★★★★

  • Dark Phoenix

  • Uncle Thomas: Accounting for the Days

    ★★★½

  • GIG - A Uberização do Trabalho

    ★★★½

  • Domino

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★★½

  • The Traitor

    ★★★★½

  • Dwelling in the Fuchun Mountains

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★