Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Cripta I

Cripta I

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2220

2220

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Republic

Republic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chameleon

Chameleon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Duas Voltas

Duas Voltas

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed Flesh

Dazed Flesh

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
Read the review Edit this entry  
01
Rio

Rio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hidden Tiger

The Hidden Tiger

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Acquária

Acquária

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella Baiana

Cinderella Baiana

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Awakener

The Awakener

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Awakening of the Beast

Awakening of the Beast

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Dead Ones

My Dead Ones

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Blood and Waltz

Blood and Waltz

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 5

Shrek 5

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
Read the review Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Daredevil

Daredevil

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Um Dia na Vida

Um Dia na Vida

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry