molly has logged 27 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry