molly has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spinners

Spinners

2014
×
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Top Part

John Mulaney: The Top Part

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★½
Edit this entry  
13
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry