futiledeviiices has logged 426 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Thirst

Thirst

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Adore You

Adore You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Celebration

Celebration

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Criminal Lovers

Criminal Lovers

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry