Kell has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bit

Bit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Llamageddon

Llamageddon

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Braid

Braid

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Funhouse

Funhouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luz

Luz

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
False Positive

False Positive

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry