Matt has logged 344 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slither

Slither

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Garden State

Garden State

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Predator 2

Predator 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Raid

The Raid

2011
×
Read the review Edit this entry