• Bridge to Terabithia

    ★★★★½

  • EverAfter

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • Beethoven

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • American Pop

    ★★★★

  • Trees

    ★★★★

  • Bumble Boogie

    ★★★★

  • The Painting

    ★★★★

  • Willie the Operatic Whale

    ★★★★

  • All the Cats Join In

    ★★★★½

  • Kissin' Cousins

    ½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Common Threads: Stories from the Quilt

    ★★★★★