friedgreengibbs has logged 624 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Lawyer Man

Lawyer Man

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Onion Pacific

Onion Pacific

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Came Back

Five Came Back

1939
×
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grand Canyonscope

Grand Canyonscope

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquarela do Brasil

Aquarela do Brasil

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Gaucho Goofy

El Gaucho Goofy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pedro

Pedro

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lake Titicaca

Lake Titicaca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Havana Widows

Havana Widows

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down to Their Last Yacht

Down to Their Last Yacht

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stealin Ain't Honest

Stealin Ain't Honest

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Having Wonderful Time

Having Wonderful Time

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dance, Fools, Dance

Dance, Fools, Dance

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pluto and the Gopher

Pluto and the Gopher

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mail Dog

Mail Dog

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Lucky

Mr. Lucky

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Listen, Darling

Listen, Darling

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Pal Wolf

My Pal Wolf

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jacqueline Kennedy's Asian Journey

Jacqueline Kennedy's Asian Journey

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sultan And The Rock Star

Sultan And The Rock Star

1980
×
★★
Read the review Edit this entry