Freddy has logged 43 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Story

Love Story

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Brassed Off

Brassed Off

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Night with the Stars

A Night with the Stars

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry