Frankiejj has logged 84 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Dream

American Dream

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Spot

Dead Spot

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Colossal

Colossal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry