fran has logged 18 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry