• Violence at Noon

    ★★★★½

  • Captive’s Island

  • The Sword of Doom

    ★★★★

  • Pleasures of the Flesh

    ★★★

  • Tokyo Olympiad

  • With Beauty and Sorrow

  • A Fugitive from the Past

  • Assassination

  • Intentions of Murder

    ★★★

  • Black Sun

    ★★★

  • Pale Flower

  • Yearning

    ★★★★★

  • The Insect Woman

  • Youth of the Beast

    ★★★

  • High and Low

    ★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★★

  • A Flame at the Pier

  • Harakiri

    ★★★★★

  • The End of Summer

    ★★★★★

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★

  • Pigs and Battleships

  • The Naked Island

    ★★★½

  • Late Autumn

    ★★★★

  • Her Brother

  • The Warped Ones

    ★★★★★

  • Youth in Fury

  • The Sun's Burial

  • Cruel Story of Youth

    ★★★★

  • When a Woman Ascends the Stairs

    ★★★★½

  • Floating Weeds

    ★★★½

  • A Town of Love and Hope

    ★★★★

  • Odd Obsession

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★

  • The Music Room

  • Equinox Flower

    ★★★★★

  • The Rickshaw Man

    ★★

  • I Am Waiting

    ★★★★

  • The Lower Depths

    ★★★★★

  • Elegy of the North

  • Tokyo Twilight

    ★★★★

  • I Will Buy You

    ★★½

  • Flowing

    ★★★★★

  • Crazed Fruit

    ★★★★★

  • Street of Shame

    ★★★★★

  • Early Spring

    ★★★★★

  • Samurai III: Duel at Ganryu Island

    ★★

  • Floating Clouds

    ★★★★★

  • The Crucified Lovers

    ★★★

  • Samurai I: Musashi Miyamoto

    ★★

  • Twenty-Four Eyes

    ★★★★★

  • Late Chrysanthemums

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • An Inn at Osaka

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★

  • Sound of the Mountain

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Gate of Hell

    ★★

  • A Geisha

    ★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★

  • Where Chimneys Are Seen

  • Carmen's Innocent Love

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Children of Hiroshima

    ★★★½

  • Mother

    ★★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★★★

  • Dispersed Clouds

  • Repast

    ★★★★

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Ginza Cosmetics

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • The Munekata Sisters

    ★★★

  • Late Spring

    ★★★★★