Sort by

Francesco has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Skywalker Legacy

The Skywalker Legacy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All My Life

All My Life

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cell

Cell

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
27
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wallace & Gromit's Cracking Contraptions

Wallace & Gromit's Cracking Contraptions

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Edit this entry  
28
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The War of the Worlds

The War of the Worlds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
½
Read the review Edit this entry