Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Under the Flag of the Rising Sun

Under the Flag of the Rising Sun

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ad Lib Night

Ad Lib Night

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Violence of a Civilization without Secrets

The Violence of a Civilization without Secrets

2018
×
Edit this entry  
23
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Boy and Sungreen

A Boy and Sungreen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
List

List

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chang-ok's Letter

Chang-ok's Letter

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
City of the Rising Sun

City of the Rising Sun

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Snowy Road

Snowy Road

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birthday

Birthday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Deranged

Deranged

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
17
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Road to the Racetrack

The Road to the Racetrack

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Edit this entry  
16
Forbidden Dream

Forbidden Dream

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Brand New Life

A Brand New Life

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★
Edit this entry