• Venom

    Venom

    ★★★½

    Post-thanksgiving comedown.

  • Dial M for Murder

    Dial M for Murder

    ★★★★★

    Watched w TheMysticWood

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    So utterly magical. Makes me fall in love with this beautiful holiday and culture. I relate a ton to miguels struggles with his family accepting him as a musician, too. BREATHTAKING animation, great music, great characters, amazing story - this movie has it all.

    Perfection!

    Watched with The Mystic Wood

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★½

    Finished out oct getting ready for december.

    Watched with TheMysticWood

  • The Haunted Mansion

    The Haunted Mansion

    ★★★★

    WELCOME FOOLISH MORTALS

    People who rate this low need to have their sense of humour resurrected from the dead.

    I was astounded i had never seen this before. I'm a long, longstanding fan of The Haunted Mansion ride and, even though i've been meaning to see this for almost 20 years, it absolutely did not disappoint. Fun script, great performances, and i really dig the production and design. The early 2000s CG actually work well for this, i think, whereas…

  • Seeds

    Seeds

    ★★★½

    Cool atmosphere. Somewhat shoddy performances. Still worth it for the beautiful black and white and the Jean Rollins vibes.

    Seen at Salem Horror Fest.

  • Horrorscope

    Horrorscope

    ★★★

    I think i have horror trailer-itis.

  • Dystopia

    Dystopia

    ★★★½

    The things we do to our toys.

    A visually stunning, psychedelic Barbie/Bratz Lisa Frank meltdown. Bizarre.

  • Death Cast

    Death Cast

    ★★★

    Not perfect, but entertaining. Enjoyed the meta-movie confusion; the productions pretty slick, and theres some decent performances on display. Theres a couple of rather poor ones, as well.

    Some interesting commentary on what it takes to be a star, also. Worthwhile.

  • Verified

    Verified

    ★★★½

    Becomes zombie. Livestreams the transformation.

    Incredible makeup and effects sell this, matched with some slick visuals and style and a charming performance. Some truly gorge-inducing body horror. Recommended.

    Seen at Salem Horror Fest

  • What Happens Next Will Scare You

    What Happens Next Will Scare You

    ★★★★

    Endearingly cheap. Worth watching for the fake vhs footage alone. The anthology setup keeps things clipping along, and the monsfers becoming real is a nice touch.

    Clearly made with a clear love of horror. From the team that brought you wnuf halloween special.

    Seen at Salem Horror Fest

  • Alone with You

    Alone with You

    ★★★★

    A masterclass in how to use a small setting and an emotional performance to drive home a story of madness, regret, heartbreak, and psychological collapse like a coffin nail. You spiral down the maelstrom right alongside Charlie, thanks to writer/director/star Emily Bennett's hypnotizing performance. Made even more evocative with haunting, lonesome, bergman-esque beachscapes and lavish arthouse cinematography/editing. Beautiful, and beautifully unsettling.

    Truly captures the dissolution into madness, as a sort of spiritual state; guilt and heartbreak and lovesickness as a bardo from which you can never escape.

    A posh Brooklyn flat as the 7.5 rung of hell.

    Seen at Salem Horror Fest 5