Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seeds

Seeds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Girls

Bad Girls

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dystopia

Dystopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Cast

Death Cast

×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horrorscope

Horrorscope

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Apps

Apps

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Verified

Verified

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Happens Next Will Scare You

What Happens Next Will Scare You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alone with You

Alone with You

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film

The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Disney Halloween

A Disney Halloween

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Disney's Haunted Halloween

Disney's Haunted Halloween

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Yellow Wallpaper

The Yellow Wallpaper

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
For Sale

For Sale

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Weee Wooo

Weee Wooo

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Diving Bell

Diving Bell

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss of the Soul

The Abyss of the Soul

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Beyond

From Beyond

×
★★★½
Edit this entry  
09
The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jean

Jean

×
★★★½
Edit this entry  
08
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Trouble with Miss Switch

The Trouble with Miss Switch

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Moondial

Moondial

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Deep Ones

The Deep Ones

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
From Beyond

From Beyond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Captured Bird

The Captured Bird

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Necronomicon

The Necronomicon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Other Gods

The Other Gods

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thresher

Thresher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Shadow Out of Time

The Shadow Out of Time

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Not I

Not I

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry