Sort by

Frankco has logged 242 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clan of the White Lotus

Clan of the White Lotus

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zig Zag

Zig Zag

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
78 Tours

78 Tours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Young Girl and the Clouds

The Young Girl and the Clouds

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Game

Game

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fugue

Fugue

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sex Hunter

Sex Hunter

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oh Dem Watermelons

Oh Dem Watermelons

1965
×
★★½
Edit this entry  
01
Studie II: Hallucinationer

Studie II: Hallucinationer

1952
×
★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zoom In: Sex Apartments

Zoom In: Sex Apartments

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry