flavio has logged 48 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meantime

Meantime

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amer

Amer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry