Jake has logged 200 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry