Finny! has logged 55 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ga-ga: Glory to the Heroes

Ga-ga: Glory to the Heroes

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Zombie

L.A. Zombie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invasion

The Invasion

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Longbox Breakup

Longbox Breakup

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Soul Plane

Soul Plane

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Spirits

Little Spirits

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vampire Girl vs. Frankenstein Girl

Vampire Girl vs. Frankenstein Girl

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nun of That

Nun of That

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★
Read the review Edit this entry