avery has logged 38 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Stories - Two Spirited

First Stories - Two Spirited

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
29
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
25
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mermaid

Mermaid

1997
×
Edit this entry  
20
From the Drain

From the Drain

1967
×
Edit this entry  
20
Disc Jockey

Disc Jockey

1980
×
Edit this entry  
20
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Travis

Travis

2004
×
Edit this entry  
19
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby

Baby

1954
×
Edit this entry  
19
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
18
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★½
Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Family Resemblances

Family Resemblances

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
05
The Maker

The Maker

2011
×
Edit this entry  
05
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Edit this entry