• Father Christmas Is Back

    Father Christmas Is Back

    ★★

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    Hoo, boy! When LB mutual Ronise V. told me that this was a doozy, I can believe that statement. So, with that in mind, A Very Merry Cinematic Christmas continues with what is possibly the most dizzying holiday movie to be part of this marathon and keep in mind, I had “gems” like Christmas Survival and Await Further Instructions in the previous editions so make of that what you will. Co-directed by…

  • The Claus Family

    The Claus Family

    ★★½

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    A Very Merry Cinematic Christmas continues with another Netflix original movie that explores Santa Claus lore but unlike the UK’s own A Boy Called Christmas, this one comes from Belgium and this one follows a cynic instead of an optimist. In this Dutch language fantasy (which is also presented in a dubbed English version), we meet Jules, a young boy whose love for Christmas evaporated after the tragic death of his father…

  • Robin Robin

    Robin Robin

    ★★★★

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    Let’s take a quick detour into animation as A Very Merry Cinematic Christmas continues with this half-hour Netflix animated special from Oscar-winning stop-motion makers Aardman that’s perfect family entertainment for the holidays. In this funny and warm-hearted fable, we meet Robin (voiced by Brontë Carmichael), a bird that was raised by a family of mice and on one night after being separated from her adopted family, she joins an injured bird named…

  • Just Friends

    Just Friends

    ★★★½

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    You may be wondering why is this one on this year’s AVMCC if it’s not a traditional Christmas movie and Netflix doesn’t count it for their “Season’s Streaming” lineup. Well…Warner Bros. counts it as a Christmas movie and they have it listed in their “Home Entertainment for the Holidays” collection on their website and it does take place during Christmas so I’m going with the Warners on this one, therefore it’s part…

  • True Story

    True Story

    ★★★★

    Quickie Review 
    This took a little long to get on Letterboxd than expected but now that it’s here, I can finally share my thoughts on it. Anyway, after a solid performance in Fatherhood, Kevin Hart goes into full dramatic mode in this intense Netflix miniseries very, very, very, very loosely based on certain aspects of his life (I’m not calling it a limited series because that would assume that it would be coming back in some form or another). Created…

  • The Princess Switch 3: Romancing the Star

    The Princess Switch 3: Romancing the Star

    ★★★½

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    Look who’s back on A Very Merry Cinematic Christmas this year! It’s a triple dose of Vanessa Hudgens and after singing about therapy with Andrew Garfield in tick…tick…BOOM!, she returns to the Netflix Christmas Universe in the 3rd installment of the fan favorite holiday movie franchise with Hudgens returning as Queen Margaret, Princess Stacy & Lady Fiona, respectively, while Mike Rohl returns to the director’s chair. It’s Christmas time once again and Queen…

  • My Dad's Christmas Date

    My Dad's Christmas Date

    ★★★

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    After an early November start, A Very Merry Cinematic Christmas continues by hitting a sweet spot: we’ve reached December and from one fan favorite TV star to another, the next movie sees actor/podcaster/comedian/bongo player Jeremy Piven dealing with an unexpected dating situation in this UK comedy-drama directed by Mick Davis, who directed another one of this year’s AVMCC selections, Father Christmas Is Back, which comes later. Piven plays a single father still…

  • Love Hard

    Love Hard

    ★★★

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    Welcome back! The next Very Merry Cinematic Christmas title from Netflix comes to us from director Hernán Jiménez and the producers of Charlie’s AngelsThe Babysitter and The Babysitter: Killer Queen and in this yuletide romantic comedy, Nina Dobrev has finding love in all the right places but in all the wrong ways. Dobrev plays Natalie, an L.A. girl who’s getting tired of the lackluster results of the dating scene but tries one more…

  • A Boy Called Christmas

    A Boy Called Christmas

    ★★★½

    Quickie Review (A Very Merry Cinematic Christmas 2021)
    INTRODUCTION
    Alright everyone! Welcome back to A Very Merry Cinematic Christmas, the annual Christmas movie marathon where holiday favorites, old and new, is featured from now until Christmas Eve! With Christmas returning to some semblance of normal after a tumultuous year (try not to panic about recent news regarding the Omnikron variant), we’ve got a larger-than-life lineup of titles ranging from fantasy films to romcoms to sequels & remakes of titles from Very…

  • Bruised

    Bruised

    ★★★½

    Quickie Review 
    Having had her fair share of ups and downs in the world of film in the last 2 decades, Halle Berry continues the comeback renaissance kicked off with her badass supporting role in John Wick Chapter 3: Parabellum with this hard-hitting, if a tad familiar, underdog sports story that also marks her first time stepping behind the camera as director. Berry gives a solid and powerful performance as Jackie Justice, an MMA fighter who fell from grace after…

  • The Addams Family

    The Addams Family

    ★★★★

    Quickie Rewatch Review (30th Anniversary)
    Just as it celebrates its 30th anniversary this week, I went to check out the new “More Mamushka” cut of this classic movie. Now, keep in mind that this new version of the movie is not quite the kind of director’s cut you’re expecting so temper those expectations but it does restore, remaster and re-adds the full Mamushka dance sequence that was truncated in the theatrical release but upon viewing the entire sequence, I don’t…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    Quickie Review 
    Having already successfully adapted his first musical In The Heights to the big screen (and HBO Max) and helped to create the buzzworthy animated movies Vivo and Encanto with his musical prowess, 2021’s busiest multi-hyphenate Lin-Manuel Miranda adds to his large 2021 plate as well as another hyphenate to his skill set: director as he makes his feature directorial debut with this Netflix original film from producers Ron Howard & Brian Grazer of Imagine Entertainment and based on the…