Andrew has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lemmings, Part 2 – Injuries

Lemmings, Part 2 – Injuries

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slipstream

Slipstream

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Dreams

Dreams

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lemmings, Part 1 – Arcadia

Lemmings, Part 1 – Arcadia

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Paths to the Lake

Three Paths to the Lake

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★½
Edit this entry  
04
The Sentinel

The Sentinel

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Up the Sandbox

Up the Sandbox

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Life of the Dead

The Life of the Dead

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Third Day

The Third Day

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Local Stigmatic

The Local Stigmatic

1990
×
★★½
Edit this entry  
23
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★½
Edit this entry  
11
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Straight to Hell

Straight to Hell

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sleep Is for Sissies

Sleep Is for Sissies

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
22
Little Brothers

Little Brothers

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Lord Love a Duck

Lord Love a Duck

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
Supergirl

Supergirl

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Sun

Red Sun

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Detective

Detective

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Special Delivery

Special Delivery

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry