Film_Freakk has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An Education

An Education

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Meliora

Ad Meliora

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry