Filipe has logged 107 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Compline

Compline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alaya

Alaya

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
O Panama

O Panama

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cattle Empire

Cattle Empire

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maggie's Farm

Maggie's Farm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gloria Mundi

Gloria Mundi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Reckoning

Dead Reckoning

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Name Is Baghdad

My Name Is Baghdad

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunday

Sunday

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Summers

Three Summers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Legally Declared Dead

Legally Declared Dead

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Follow Me

Follow Me

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Legacy of Lies

Legacy of Lies

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Will Come and Shall Have Your Eyes

Death Will Come and Shall Have Your Eyes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Juliana do Amor Perdido

Juliana do Amor Perdido

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Read the review Edit this entry