Filipe has logged 139 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★
Edit this entry  
31
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
Edit this entry  
31
Lady Hunter: Prelude to Murder

Lady Hunter: Prelude to Murder

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
As Aventuras Amorosas de um Padeiro

As Aventuras Amorosas de um Padeiro

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terra Formars

Terra Formars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muito Romântico

Muito Romântico

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The City of the Future

The City of the Future

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Ballad of Return

Ballad of Return

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daguerrotype

Daguerrotype

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nanny

The Nanny

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beduino

Beduino

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★½
Edit this entry  
27
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Future Perfect

The Future Perfect

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chongqing Hot Pot

Chongqing Hot Pot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roar

Roar

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mata Atlântica

Mata Atlântica

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guerra do Paraguay

Guerra do Paraguay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Porto

Porto

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Mother's Smile

My Mother's Smile

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Nero

I Am Nero

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Galaxy

Galaxy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Dreams

Sweet Dreams

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pagliacci

Pagliacci

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Sorrow and Sadness

A Tale of Sorrow and Sadness

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
East West

East West

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ascent

Ascent

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Dragon Arrives!

A Dragon Arrives!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Il Solengo

Il Solengo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Carnivore

The Carnivore

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Breath

The Last Breath

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Personal Affairs

Personal Affairs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dunce

The Dunce

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry